Dr. med. dent. Marián Sabo

Kongres Slovenskej ortodontickej spoločnosti
23.-24.september 2022, Hotel DoubleTree by Hilton, Košice

Dr. med. dent. Marián Sabo

Klikni pre Návrat na stránku prednášajúcich

Dr. med. dent. Marián Sabo

1997
Ukončené 5-ročné štúdium na BHAK Viedeň, Rakúsko
2009
Ukončené štúdium stomatológie na Medizinische Universität Wien, Rakúsko. Diplomová práca na tému: Presnosť merania pracovnej dĺžky koreňových kanálikov pomocou integrovaného apexlokátora Dentaport ZX
2010
Súkromná stomatologická prax v zdravotníckom centre Medisaf, Sereď
2012 – 2020
Key opinion leader pre 3M Espe
2013
Získaný špecializačný diplom z čeľustnej ortopédie na SZU Bratislava. Špecializačná práca na tému: Potreba čeľustnoortopedickej liečby u 12-ročných detí.
2013 –
Externý lektor na Katedre čeľustnej ortopédie, SZU, Bratislava
2017 –
Prezident Slovenskej ortodontickej spoločnosti, Člen Slovenskej komory zubných lekárov, člen Európskej ortodontickej spoločnosti, riadny člen Americkej asociácie čeľustných ortopédov, člen Svetovej federácie čeľustných ortopédov
2019/03 –
Súkromná ortodontická prax SABO ORTO, Sereď
Jazyky:
Angličtina – C2, expert, prekladateľ
Nemčina – C2, expert, prekladateľ

Od roku 2005 sa aktívne venuje tlmočeniu odborných seminárov a kongresov z nemeckého a anglického jazyka. Je autorom mnohých prednášok a publikácií v oblasti estetickej stomatológie a čeľustnej ortopédie. Taktiež sa podieľa na postgraduálnom vzdelávaní zubných lekárov v špecializačnom odbore čeľustná ortopédia na SZU v Bratislave. Pravidelné publikuje v odborných aj laických časopisoch, aktívne sa zúčastňuje prednáškovej činnosti na kongresoch a praktických kurzoch v rámci odboru čeľustnej ortopédie.

V roku 2021 bol po druhý krát zvolený za prezidenta Slovenskej ortodontickej spoločnosti.


Digitalizácia postupov v ortodontickej praxi

Digitalizácia ortodontickej praxe je pre niektorých lekárov nepríjemnou skutočnosťou, ktorej sa menej či viac úspešne dokážu brániť, pre iných zasa neoceniteľnou pomôckou každodennej klinickej praxe, od analýzy a plánovania až po samotnú čeľustno-ortopedickú liečbu.

Ako optimalizovať digitálny workflow v ambulancii, načo sa sústrediť pri digitálnej fotografii a digitálnych RTG a aké výhody a nevýhody nám prinášajú digitálne modely, to sú otázky na ktoré sa pokúsime odpovedať v tejto prednáške.

Do ktorých digitálnych technológií sa mi oplatí investovať? Nespočetné ponuky na intraorálne skenovanie prinášajú so sebou okrem výrazného finančného zaťaženia aj problém kde získať kvalifikovaný personál. Nie každý z nás je ochotný urobiť ten pomyselný krok od papiera a sádry k plne digitalizovanej ortodontickej praxi. Dá sa to vôbec dosiahnuť v slovenských podmienkach?

V závere prednášky sa dozvieme ako si ochránime svoje dáta a zdravotnú dokumentáciu svojich pacientov, a ako zabezpečíme svoje digitálne dáta pred vonkajšími hrozbami internetu a či je potrebné si uchovávať papierovú rezervu.

Kľúčové elementy manažmentu kvality

Mať úspešnú ordináciu nie je len o tom mať vynikajúce klinické výsledky. Prvý dojem pacienta pri vstupe do samotnej ambulancie je najdôležitejší. Dizajn recepcie, čakárne a všetkých priestorov ambulancie môže novému pacientovi prekonať obavy a strach z medicínskeho prostredia ako aj so samotných zákrokov.

Digitálne technológie vedia byť rozhodujúcim pomocníkom pre organizáciu práce ako aj samotných liečebných postupov.

V konečnom dôsledku sa kvalitná ambulantná prax nezaobíde bez kvalitného personálu. Tímbuilding a vodcovstvo by nemali byť len suchými heslami z billboardu na námestí ale mali by sa prejaviť pri každodennej interakcii a komunikácii s pacientom. Dosiahnuť maximálnu spokojnosť pacienta a reflektovať jeho potreby a želenia priamo počas návštevy v ambulancii nie je len úlohou lekára ale každého člena tímu.

Zodpovednosť za chyby a omyly sa často krát neprávom prenáša na asistenčný personál. Je vždy všetkému na vine sestrička? Ako sa odlíšiť od iných ambulancií, ako dosahovať stabilne kvalitu vo všetkých ambulantných činnostiach to sú kľúčové momenty poslednej časti prednášky


Piatok, 23.9.2022 – Program: Lekárky/ Lekári

     
14:30 – 15:00 Digitalizácia v ortodontickej praxi Dr. med. dent. Marián Sabo

Piatok, 23.9.2022 – Program: Zdravotné sestry, Zubné asistentky a Dentálne hygieničky

     
09:30 – 10:30 Kľúčové elementy manažmentu kvality Dr. med. dent. Marián Sabo